Trailcamp v Rakousku

Zdroj: https://behejsrdcem.com | 29. 5. 2018 | Autor: Jiří Václavík

Koncept běžeckých soustředění od organizátorů závodu Ještěd SkyRace si rychle získal oblibu. Nás zaujala hlavně pestrost programu a společnost podobně smýšlejících běžců. Rozhodli jsme se tedy také zúčastnit a stručně sepsat, jak takový Trailcamp probíhá.

Na Trailcamps jsme již několikrát upozorňovali. Jde o několikadenní soustředění (obvykle 5 – 10 dnů), které se zaměřuje na běh v horách a vše, co s tím souvisí. Setkávají se tam běžci různých úrovní, pro které je připraven bohatý program.

Celý kemp organizuje tým kolem Honzy Dušánka, kterého možná znáte jako pořadatele závodu Ještěd SkyRace. Pomáhá mu několik dalších lidí – v Rakousku to byli naši elitní horští běžci Zdeněk Kříž, Katka Matrasová a Zuzka Kocumová; dále pak fyzioterapeutka Lenka Pešková a biker a šéfkuchař Ivan Rybařík.

Jako zázemí sloužil penzion Haus Gassner v Niedernsillu, který byl po celou dobu vyhrazen soustředění. Niedernsill leží v úzkém údolí, okolo kterého se ze severu i jihu tyčí Vysoké Taury – tj. páteřní systém rakouských Alp. Na místě se dalo využít nedaleké venkovní sportoviště, kolem tohoto jezera.

Ráno obvykle začíná rozvičkou a protažením, zájemci mohou také využít sportoviště nebo jít plavat. Následuje snídaně a poté hlavní bod programu, což často bývá výběh po horách. Obvykle se běžci rozdělí do několika skupin, aby náročnost vyhovovala každému. Po doběhu oběd, pauza na regeneraci a odpoledne další tréninková fáze například ve formě posilování, tréninku běžecké abecedy, týmových soutěží, bazénu, sauny apod. Po večeři následuje přednáška a volná zábava se samoobslužným barem.

Běh
Během kempu jsme udělali tři půldenní běhy po okolních kopcích mezi obcemi Zell am See a Niedernsillem. Obvykle se utvořilo několik skupinek, které se různě rozpojovaly a potkávaly podle svých možností. Rakouské Alpy jsou opravdu krásné a po většinu běhu jsme se mohli kochat úžasným výhledem na zasněžené vrcholky. Počasí též přálo a po většinu času svítilo Slunce.

Pod vedením našeho nejznámějšího skyrunnera a nyní i trenéra Zdeňka Kříže z Buff teamu se také trénovala běžecká abeceda, což je základní nástroj atletů na pilování správného běhu. Též se jeden večer dostalo na individuální rozbory běžecké techniky z videa.

Většina běžců se před a po běhu adekvátně neprotahuje – i proto na to byl během kempu kladen velký důraz. Po každém doběhu tedy jednotlivé skupiny strávili ještě aspoň 20 minut cvičením s prvky jógy.

A nesmíme zapomenout – to nejlepší po náročném tréninku bylo skočit do ledové řeky nedaleko penzionu. Nic nenastartuje regenerační proces lépe.

Testování
Na kempu si každý mohl půjčit běžecké hůlky, trailové boty nebo kompresní oblečení. K dispozici byly i tyčinky a gely od Chimpanzee a Sršní nektar.

pokračování zde ...

Testimonials